Co dalej po liceum? Studia dla każdego

Kończąc liceum i technikum wiele młodych ludzi stoi przed decyzją co robić dalej. Pójść na studia, zacząć pracę, pojechać na wycieczkę dookoła świata, a może coś innego? Opcji jest wiele, ale decyzja tylko jedna i dobrze jeśli jest podjęta ostatecznie w ciągu kilku miesięcy by nie marnować cennego czasu szczególnie jeśli może on trwać kilku do kilkunastu lat. Alternatywnym i bezpiecznym wyborem jest pójście na studia dzienne. W razie problemów będzie można z nich zrezygnować w każdym momencie bez poniesienia dodatkowych kosztów pieniężnych. Ale przecież kierunków do studiowania jest mnóstwo. Jaki wybór będzie najlepszy?

Studia dla każdego

Najlepszym wyborem pod każdym względzie są studia ekonomiczne. Dlaczego? Powodów jest dużo. Po pierwsze na taki kierunek może pójść osoba zarówno o profilu humanistycznym jak i ścisłym. Bowiem w spisie przedmiotów znajdują się zarówno zajęcia ściśle humanistyczne, niewymagające liczenia, jak na przykład historia ekonomii jak i matematyczne, jak mikro-, makroekonomia lub analiza finansowa. Po drugie zakres studiów jest tak szeroki, że bez problemu można wybrać sobie specjalizację taką jaka interesuje studenta. Kolejnym powodem są przyszłe perspektywy po ukończeniu studiów ekonomicznych. Po takim kierunku można robić praktycznie wszystko. Pracować na recepcji, być asystentką prezesa, analitykiem finansowym czy nawet założyć własną firmę. Opcji jest nieskończenie wiele, a któreś z zajęć na pewno dostarczą wiedzy potrzebnej do znalezienia przyszłego sposobu na zarobek. Studia ekonomiczne, zależnie od szkoły w jakiej się odbywają, mają kilka specjalności do wyboru. Takim sposobem oprócz podstawowej wiedzy ekonomicznej można jeszcze zdobyć informacje z dziedziny informatyki lub prawa.

Wiedza praktyczna i perspektywa zatrudnienia

Studia ekonomiczne to nie tylko wiedza teoretyczna. Na takim kierunku studenci wykonują również wiele ćwiczeń, które w szukaniu przyszłej pracy można wpisać w swoje CV. Dodatkowo w czasie studiów trzeba odbyć miesięczne praktyki w jakiejś firmie. Student sam może zdecydować gdzie miałoby to mieć miejsce i czy będą to praktyki płatne czy też nie. W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że praktyki zostaną potraktowane jako szkolenie przyszłego pracownika, a praktykant znajdzie pracę chociaż jeszcze nie skończył nauki. Ponadto wiele uczelni zawiązuje współprace z dobrze prosperującymi firmami w swoich okolicach. Na tej zasadzie studenci z wyróżniającymi się efektami nauki mogą mieć zorganizowane praktyki w naprawdę wartościowych przedsiębiorstwach, a później płatny staż w ramach zajęć uczelnianych.

Jeden krok, wiele możliwościStudenci

Wybierając studia ekonomiczne młoda osoba zostawia sobie otwartą bramkę. Nie musi od razu wybierać co będzie mieć zamiar robić w przyszłości ani w jakiej formie. Nie ma jednej ścisłej drogi, którą trzeba podążać wybierając ten kierunek. Po ukończeniu go można nawet zacząć coś zupełnie innego niezwiązanego z tym tematem. Aczkolwiek uzyskana wiedza nie zamyka innych możliwości, a co więcej może otworzyć wiele nowych, o których człowiek do tej port nie miał bladego pojęcia.

Studia ekonomiczne to wybór bezpieczny, dający dużo nowych perspektyw i nie zamykający żadnej furtki. Wybierając je człowiek na pewno nie skończy źle.

 

studentka

Najlepsze uczelnie w Polsce – jak je rozpoznać

Menedżer

Jak zostać menedżerem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *