Krok w przyszłość – Jaką uczelnię i kierunek wybrać?

Tysiące maturzystów każdego roku staje przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Szeroka oferta dostępnych kierunków i uczelni nie ułatwia tego wyboru. Młodzi ludzie potrzebują więc wsparcia i pomocy przy podejmowaniu tej decyzji, która zaważy na ich przyszłym życiu. Jaką uczelnię i kierunek wybrać?

Jak wybrać uczelnię wyższą?

Każdy abiturient zastanawia się, na jakiej uczelni powinni podjąć studia. Większość wybiera kierunek, kierując się swoimi marzeniami, ale nie zapominając o względach praktycznych. Zanim młody człowiek podejmie decyzję, powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, musi zdefiniować, co chce w życiu robić i czy istnieją kierunki, które pomogą w realizacji pragnień. Następnie powinien stworzyć listę uczelni i kierunków, które są w stanie zaoferować mu warunki do rozwoju w danej dziedzinie. Powinien odrzucić uczelnie, na które nie ma szansy się dostać. Chcąc pomóc maturzyście, realnie oceńmy, ile punktów może zdobyć na maturze i czy istnieje możliwość, że dostanie się na daną uczelnię. Analizując także odległość uczelni od miejsca zamieszkania, program studiów, renomę wykładowców, odrzucamy to, co zdecydowanie nie odpowiada naszym potrzebom.

Jakie kierunek studiów wybrać?

Decydując się na konkretny kierunek studiów, musimy jasno i konkretnie zdecydować, czego chcemy. Trzeba zastanowić się, jaki ma się charakter, czy lubi się pracę z ludźmi, a może jest się zamkniętym w sobie introwertykiem. Jeśli mamy z tym problem, zawsze możemy poprosić o pomoc nauczyciela, który pełni w szkole rolę doradcy zawodowego. Na stronach internetowych znajdziemy testy predyspozycji zawodowych, które są cennym narzędziem dla osób, które stoją przed wyborem dalszego kierunku kształcenia. Wybierzmy taki, który ułożył doświadczony doradca zawodowy. Tylko wtedy mamy gwarancję, iż będzie to przydatne narzędzie.

Które kierunki studiów są przyszłościowe?

Wybierając kierunek studiów, trzeba pogodzić serce z rozumem, czyli wybrać taki, który nam podoba, ale zwracając uwagę na to, by po studiach można było znaleźć pracę. Rynek pracy podlega ciągłym zmianom, które wynikają ze zmian demograficznych, dynamicznego rozwoju nowych technologii i umiędzynarodowienia działalności gospodarczej. Czynniki te kształtują zawody przyszłości, czyli profesje, których przedstawiciele będą poszukiwani na rynku pracy. Warto dostosować ścieżkę edukacji do wymagań rynku. Obecnie wśród sektorów, w których wciąż poszukuje się dobrych pracowników, wymienia się: sektor IT, sektor finansowy i sektor e-marketingu. Studia związane z tymi sektorami to szansa na znalezienie dobrej pracy.

Rynek pracy nieustannie się zmienia, więc nikt nie da młodemu człowiekowi gwarancji, że za 5 lat, gdy skończy studia, nadal potrzebni będą informatycy czy specjaliści od marketingu internetowego. Współczesny świat wymaga mobilności od osób, które już znajdują się na rynku pracy, jak i od tych, którzy dopiero na niego wejdą, więc trzeba się przygotować na konieczność doszkalania i poszerzania zakresu swoich kompetencji.

Optymalny druk wizytówek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *