Kleje wiecznie żywe – co to jest?

Kleje wiecznie żywe mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Szybka i tania produkcja pozwala na wykorzystanie tego wyrobu w praktycznie każdej dziedzinie naszego życia. Ale czym właściwie są kleje wiecznie żywe?

Definicja

W języku angielskim sformułowanie „kleje wiecznie żywe” wywodzi się od13 wyrażenia Pressure Sensitive Adhesive. W wolnym tłumaczeniu jest to klej, który tworzy wiązanie po przyłożeniu nacisku. Jest to materiał, który nakłada się na jeden element i dociska do drugiego, co owocuje tym, że elementy natychmiast się do siebie przyklejają. Produkt jest lepko-sprężysty, co ułatwia jego używanie i sprawia, że stosowany jest w ogromnej liczbie produktów, na przykład notesy, czy opakowania. Dzięki zastosowaniu odpowiednich substancji, klej jest cały czas lepki w dotyku, więc nie trzeba wykonywać żadnych procesów przygotowawczych przed jego użyciem. Kleje wiecznie żywe tworzone są w zależności od potrzeb i panujących warunków w otoczeniu. Inny skład będzie miał klej przeznaczony do niskich temperatur, a inny do wysokich. Warto pamiętać, by kupić klej dostosowany do warunków panujących, na przykład, w pomieszczeniu. Klej, który ma być odporny na wysokie temperatury, źle sprawdzi się w zimnej piwnicy – szybko straci swoje wartości i przestanie skutecznie spajać elementy.

Gdzie stosowany jest klej wiecznie żywy?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak dużo przedmiotów codziennego użytku wykorzystuje kleje wiecznie żywe. Przemysł elektroniczny stosuje te kleje, między innymi, podczas tworzenia elektronicznych obwodów drukowanych, odlewów i zabezpieczeń, a nawet podczas produkcji kabli. Warto wspomnieć również o przemyśle motoryzacyjnym i transportowym. Na przykład, kleje wieczne żywe wykorzystuje się podczas laminacji paneli w przyczepach. Dodatkowo, montaż elementów wewnątrz pojazdów również opiera się na klejach wiecznie żywych. Ponadto, ten rodzaj spoiwa wykorzystywany jest też w pieluchach dla dzieci i dorosłych, produktach higieny intymnej dla kobiet, a także w jednorazowych produktach, używanych w szpitalach. Oprócz tego, kleje wiecznie żywe znajdują zastosowanie w etykietach, notatnikach, czy taśmach samoprzylepnych. Należy również wymienić inne branże, wykorzystujące ten produkt, a mianowicie: przemysł konstrukcyjne, stolarski, meblarski, czy drukarnie, które bindują książki. Tak szerokie zastosowanie pokazuje, jak przydatnym wynalazkiem są kleje wiecznie żywe.

Jak i z czego są produkowane?

Kleje wiecznie żywe to połączenie elastomerów – polimerowych tworzyw sztucznych, lub naturalnych. Cechują się one odwracalną deformacją pod wpływem działania sił mechanicznych. Ciekawym faktem jest to, że mimo deformacji, elastomery zachowują swoją strukturę. Z reguły, są one oparte na akrylu, jednak podczas produkcji wykorzystuje się też kauczuk butylowy, kauczuki silikonowe, a także wiele innych substancji, które mają na celu zwiększenie kleistości i wytrzymałości produktu. Dodatkowo, takie produkty pomagają zachować wysoką odporność termiczną oraz dobrą elastyczność w niskich, lub wysokich temperaturach.

szkolenie MBA

Czy warto powalczyć o tytuł MBA?

praca, spotkanie biznesowe

Czym jest system kontroli dostępu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *