Informatyka – studia podyplomowe czy kurs?

Obecnie istnieje bogata oferta kursów, które kształcą w wielu aspektach związanych z dziedziną, jaką jest informatyka. Studia podyplomowe stanowią również odpowiedź na potrzebę poszerzenia wiedzy, lecz w przeciwieństwie do kursów trwają o wiele dłużej i są droższe. Które rozwiązanie powinniśmy zatem wybrać – pójście na warsztaty czy podyplomówkę?

Informatyka – studia podyplomowe dla każdego?

Choć wydaje się, że podyplomówkę z zakresu IT może rozpocząć tylko osoba znająca na wylot wszystkie tajemnice kodu, to jednak w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Część osób otrzymujących dyplom stanowią informatycy, którzy chcą wyspecjalizować się w wąskiej dziedzinie wiedzy, lecz wielu absolwentów tego kierunku to zdeklarowani humaniści, którzy dotąd nie mieli nic wspólnego z programowaniem. Jak to możliwe, że na studia dostają się osoby o tak różnym zakresie wiedzy i umiejętności? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w bogatej ofercie studiów informatycznych, która jest kierowana zarówno do kandydatów potrafiących posługiwać się komputerem jedynie w podstawowym stopniu, jak i specjalistów w branży IT. Mniej zaawansowani mogą wybierać podyplomówki, których ukończenie uprawnia np. do nauczania informatyki w szkole lub zwiększa kompetencje w zakresie administrowania komputerami w urzędzie. Eksperci z dziedziny IT aplikują natomiast na kierunki związane np. z inżynierią sieci teleinformatycznych. Jeżeli mamy taką możliwość, warto pójść na studia podyplomowe z zakresu informatyki, ponieważ dyplom wyższej uczelni prezentuje się o wiele bardziej profesjonalnie niż zaświadczenie o odbyciu kursów. Ponadto w trakcie kilkunastu miesięcy nauki dużo lepiej opanujemy dane zagadnienie niż w ciągu zaledwie kilku godzin szkolenia.

A kiedy warto zapisać się na kurs?


Na przykład wtedy, gdy nie mamy czasu na regularne uczestniczenie w zajęciach, lecz chcemy poznać praktyczne sposoby rozwiązywania problemów związanych z obsługą konkretnego programu. Specjalistyczne warsztaty z zakresu optymalizacji zapytań SQL, algorytmów lub podstaw pracy zespołowej w projektach IT to świetna propozycja dla pracującego w branży informatyka. Studia podyplomowe prezentują bardziej teoretyczne ujęcie poruszanych zagadnień i wymagają wiele zaangażowania w przyswajanie wiedzy, natomiast kursy oferują gotowe sposoby rozwiązywania problemów z dziedziny IT. Możemy w nich uczestniczyć również wtedy, gdy chcemy rozwinąć swoją pasję związaną np. z tworzeniem grafik przy użyciu zaawansowanego oprogramowania.

Studia podyplomowe z informatyki są więc dostępne dla szerokiego grona osób, które nie zawsze posiadają wiedzę i doświadczenia związane z IT, natomiast w kursach uczestniczą głównie informatycy oraz osoby zainteresowane rozwijaniem swojego hobby. Jeżeli więc chcemy pochwalić się przed pracodawcą dodatkowymi kwalifikacjami i zawalczyć o awans, wybierzmy studia podyplomowe, jeśli natomiast szukamy rozwiązania konkretnych problemów informatycznych, zapiszmy się na warsztaty.

szkolenie coachingowe

Coaching – metody i praktyka

szkolenie w firmie

Jak zdobyć niezbędna wiedzę do zarządzania ryzykiem w biznesie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *