Gdzie można płacić kartą?

 

Niemal każdy w portfelu posiada przynajmniej jedną kartę płatniczą. Banki dodają ją niemal do każdego rachunku, a my nie wyobrażamy sobie dzisiaj bez niej zakupów. Dlatego przyjrzyjmy się miejscom, gdzie można bez problemu skorzystać z płatności bezgotówkowych.

Centra handlowe i duże sklepy

Jest to niemal oczywiste, że duże sklepy stacjonarne oferują płatności kartami. W miejscach o tak dużych obrotach dziennych większość klientów woli zapłacić kartą. W głównej mierze dlatego, że wybierając się na spore zakupy (a w takim celu udajemy się właśnie do galerii) wolimy nosić ze sobą jak najmniejszą ilość gotówki w obawie przed kieszonkowcami lub zgubieniem.

Nie ma możliwości wejścia do takiego sklepu na terenie galerii handlowej, który nie miałby na wyposażeniu terminala płatniczego. Nawet, jeżeli będzie to stoisko sezonowe.

 

Usługi gastronomiczne i knajpy

Niemal wszystkie restauracje mają na wyposażeniu terminale przenośne, aby kelnerzy mogli w wygodny sposób dla obu stron przyjmować zapłaty za zamówienie. Mimo, że dla kelnera bardziej korzystna jest gotówka ze względu na zwiększoną szansę otrzymania napiwku, to płatność kartą jest zdecydowanie wygodniejsza i szybsza.

Równie istotne jest wykorzystanie terminali płatniczych w dyskotekach i w knajpach, gdzie głównym zyskiem jest sprzedaż alkoholu. Wiele osób ze względów bezpieczeństwa oraz wygody zabiera ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy, w tym przede wszystkim kartę płatniczą zamiast dużej ilości gotówki. Płatności zbliżeniowe pozwalają na dużo sprawniejszą obsługę oraz wygodniejszą zapłatę, zwłaszcza gdy jest się już po kilku trunkach, a w głowie szumi.

 

Hotelarstwo

Terminal płatniczy w recepcji hotelowej to standard, a sama płatność kartą odbywa się na kilka sposobów.

  • Za rezerwację można zapłacić „z góry” przed przybyciem.
  • Za pobyt można zapłacić kartą w recepcji w momencie przyjazdu do hotelu.
  • Niektóre hotele dają możliwość zapłaty za pobyt w dniu wymeldowania.

Czasami hotele żądają podania numeru karty, aby następnie dokonać obciążenia rachunku. Jest to dość powszechne, jednak nie każda karta daje taką możliwość. Aby się tego dowiedzieć, to należy zadzwonić na infolinię karty i ewentualnie odblokować taką możliwość na określony czas.

 

Inne stoiska, w tym sezonowe

Mniej popularne są terminale na dobrze nam znanych „ryneczkach” oraz stanowiskach wystawianych sezonowo. Przypuszczalnie dzieje się tak z niewiedzy. Powszechnie uważa się, że posiadanie terminala płatniczego jest związane z zawarciem długoterminowej  umowy na abonent. Jednak dla takich osób idealnie nadają się terminale mPOS, które wyróżnia nie tylko kompaktowy rozmiar oraz mobilność (są bezprzewodowe, korzystają z łączności sieci komórkowych), ale również brak abonamentu. Ponosimy jedynie koszt zakupu terminala oraz późniejszą prowizję od płatności. Na szczęście coraz częściej można spotkać terminale płatnicze na miejscowych straganach, również tych sezonowych.

Płatność kartą przez Internet

Jedną z najchętniej wybieranych płatności przez Internet są karty płatnicze i kredytowe. W ciągu dwóch lat liczba transakcji z użyciem kart przez Internet wzrosły z 2.8 mln do 9,4 mln w ujęciu kwartalnym. Tendencję wzrostową można zauważyć na poniższym diagramie słupkowym:

wykres-czym-jest-karta-kredytowa

 

Kartą można płacić niemal w każdym sklepie internetowym w Polsce, który obsługuje system szybkich płatności. W przeciwieństwie jednak do szybkich przelewów internetowych, za pomocą karty można dokonywać zakupów w sklepie zagranicznych oraz w powszechnych dzisiaj sklepach aplikacji mobilnych.

Terminal płatniczy to klucz do sukcesu

Rozwój rynku wymaga rozwoju osobistego. Także w dziedzinie logistyki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *