Czy warto powalczyć o tytuł MBA?

Jeśli pełnimy funkcje kierownicze, z pewnością zarabiamy sporo. Czy zarobki można zwiększyć? Jest na to szansa, ale trzeba zdobyć dodatkowe kwalifikacje, które będą przydatne dla pracodawcy. Na pewno warto skończyć studia MBA, czyli Master of Business Administration. Są to dwuletnie, bardzo intensywne studia podyplomowe dla pracowników. O prestiżowy tytuł powinny się postarać osoby, których obecne lub przyszłe stanowisko pracy wiąże się z zarządzaniem.

Czym są studia MBA?

Certyfikat MBA przyznawany jest osobom, które ukończyły trwające dwa lata zaoczne podyplomowe studia MBA. Są to studia interdyscyplinarne, łączące wiele dziedzin nauki: socjologię, psychologię, prawo, etykę, ekonomię, rachunkowość, finanse i marketing. Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje różne dziedziny z zarządzania: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów MBA: podstawowe – dla menedżerów, executive – dla najbardziej doświadczonej kadry ora global executive – dla zarządzających globalnymi firmami i instytucjami międzynarodowymi.

Jak się dostać na studia MBA?

Słuchacze na studia MBA są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. Aplikacja jest uzupełnieniem rozmowy i odzwierciedla osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Ważną częścią rekrutacji jest test kwalifikacyjny, którego dobry wynik świadczy o bardzo potrzebnych w czasie studiów MBA umiejętnościach w myśleniu analitycznym czy zdolnościach werbalnych. Ostatnim elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, a jej celem jest ocena zainteresowanych jako przyszłych studentów MBA. Na najlepsze programy MBA trudno się dostać, a przyjmowane są tylko osoby z kilkuletnim stażem zawodowym na kierowniczym stanowisku, które biegle mówią w języku angielskim.

Czy opłaca się skończyć studia MBA?

Studia MBA są bardzo drogie. Za trwające dwa lata szkolenie trzeba zapłacić około 40 tys. złotych, ale jest to bardzo opłacalna inwestycja. Osoby z certyfikatem MBA są cenione przez pracodawców, ale tylko wtedy, gdy za tytułem idzie wieloletnie doświadczenie w marketingu, które w połączeniu z wiedzą stanowi o przydatności pracownika. Ponadto, w czasie studiów MBA można poznać innych menedżerów i skonfrontować z nimi swoje doświadczenie i wiedzę, co może w przyszłości zaowocować nowymi szansami zawodowymi.

Studia MBA to inwestycja w siebie, która z pewnością zaprocentuje. Menedżer z dużymi ambicjami, który chce mieć świetną pracę i zarabiać naprawdę dobrze, powinien zdecydować się na te studia.

praca mba

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni MBA?

Kleje wiecznie żywe – co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *