Coaching – metody i praktyka

Przeprowadzanie treningów coachingowych ma na celu zwiększenie motywacji do działania i osiągania sukcesów poprzez wykorzystanie profesjonalnych metod. Stanowią one główny temat niejednego szkolenia z coachingu, co wcale nie powinno dziwić, ponieważ tylko opanowanie technik trenerskich pozwala w pełni wykorzystać tkwiący w ludziach potencjał.

„Lustereczko powiedz przecie…”

Jeżeli interesujesz się coachingiem, to zapewne już zauważyłeś, że stosowane w nim narzędzia często wyróżniają się barwnymi nazwami tj. Puszka Pandory, Koło priorytetów czy Mentalny mentor. Jedną z ciekawszych technik pracy, którym poświęcane są liczne szkolenia z coachingu, jest też Metoda lustra bazująca na koncepcji postrzegania świata przez pryzmat własnych doświadczeń oraz podświadomych przekonań. Rolą coacha, który zastosuje tę metodę jest przyjęcie funkcji zwierciadła, w którym jego podopieczny dostrzeże swoje cechy i zachowania, dzięki czemu będzie mógł lepiej poznać oraz zrozumieć motywy własnego działania, a następnie je zaakceptować. Coach nie powinien jednak niczego narzucać, ani próbować podejmować decyzji dotyczących życia uczestnika treningu, w praktyce jego rola sprowadza się więc głównie do umiejętnego zadawania pytań oraz udzielania wskazówek.

A może Strategia Disneya?

Walt Disney zasłynął jako jedna z najbardziej kreatywnych osób na świecie i twórca szalonych wizji bajek stanowiących potwierdzenie niewyczerpanych zasobów jego wyobraźni. Sposób, w jaki pracował jest obecnie często wykorzystywany przez trenerów do rozwijania potencjału osób chcących się nauczyć z odwagą realizować wymarzone cele. Szkolenia z coachingu uczą zarówno założeń koncepcji zapoczątkowanej przez Disneya, jak i jej sposobów jej praktycznej realizacji. Zazwyczaj wdrożenie tej metody polega na podzieleniu pokoju na trzy części, z których każda będzie odpowiadała jednej sferze: marzyciela, realisty oraz krytyka. Podczas treningu należy przeprowadzić podopiecznego przez wszystkie punkty zgodnie ze wskazaną wyżej kolejnością. Wejście do sfery marzyciela oznacza przypomnienie sobie wizji, która w intensywny sposób pobudza wyobraźnię danej osoby i popuścić wodze fantazji. Przejście do punktu realisty oznacza odnalezienie w pamięci sytuacji pokazującej dokonanie zdroworozsądkowego wyboru i wzmocnienie w sobie odczuć z nim związanych. Trzecim etapem jest wejście do strefy krytyka, która oznacza skupienie myśli na wspomnieniu związanym z udzielaniem konstruktywnej krytyki. Zdaniem coachów każdy z tych trzech stanów warto dodatkowo zakotwiczyć kinestetycznie. Docelowo przebywanie w strefie marzyciela ma na celu zbudowanie motywacji niezbędnej do zrealizowania swojego planu, wcielenie się w rolę realisty powinno pomóc określić realność spełnienia marzenia, a krytyka – znaleźć potencjalne przeszkody w jego realizacji. Ostatni etap dotyczy przeanalizowania, na ile zastosowanie Strategii Disneya przybliżyło daną osobę do wcielenia w życie swojego planu.

To tylko niektóre metody stosowane podczas sesji, lecz jeśli chcesz poznać więcej narzędzi stosowanych przez trenera, zostań uczestnikiem dobrego szkolenia z coachingu, dzięki któremu wzbogacisz warsztat oraz osiągniesz kolejny etap na drodze do samodoskonalenia.

Windykatorzy także potrzebują szkoleń

Informatyka – studia podyplomowe czy kurs?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *